درباره زبان آلمانی

یکی از زبان های محبوب بین علاقمندان یادگیری زبان های خارجی، زبان آلمانی است. به طور کلی زبان آلمانی دارای شباهت هایی(حداقل ظاهری) با زبان انگلیسی است. شرایط مناسب تحصیل در کشورهای آلمانی زبان، به خصوص آلمان دلیلی برای علاقمندی زبان آموزانبه یادگیری زبان آلمانی است.

علاوه بر این، ادبیات غنی این کشور و شباهت های آن (گاها) با ادبیات فارسی نیز دلیل دیگری برای محبوبیت زبان آلمانی است.

قبل از آنکه انگلیسی یادبگیرید، هرچیزی که با لاتین نوشته شده بود معنی در بسته‌ای می‌داد که فقط بعضی‌ها می‌توانستند از آن عبور کنند. با یادگیری انگلیسی و خصوصا افزایش سطح دسترسی به اینترنت دنیا جای جالب‌تری شد.

دیگر می‌شد چیزهایی را دید که قبلا بی‌معنی به‌نظر می‌رسیدند.

آلمانی پس از انگلیسی، دومین زبانی است که مردم جهان به سراغ یادگیری‌اش می‌روند. علت این است که درک این زبان همانند دری تازه به دنیای اطلاعات را باز می‌کند.

طبق آمارها سال ۲۰۱۶، سایت‌هایی با دامنه .در رده پنجم از لحاظ تعداد وب‌سایت‌ها به شمار می‌روند. ممکن است فکر کنید، بسیاری از این سایت‌ها نسخه‌های انگلیسی هم دارند اما اینطور نیست.

در واقع، ۵.۸ درصد از محتوای موجود د اینترنت تنها به زبان آلمانی وجود دارند.

فضای آفلاین: به‌دلیل نقش آلمانی‌ها، در تولید علم، فرهنگ و هنر، بسیاری از کتاب‌ها و سایر محتواهایی غیردیجیتالی ارزشمند به این زبان موجودند. برای مثال در رشته هنر، سالانه بیشتر از ۸۰ هزار جلد کتاب در آلمان منتشر می‌شوند که فقط درصد اندکی از آن‌ها به انگلیسی ترجمه‌ می‌شوند. در نتیجه چنین متونی تنها برای افرادی که به این زبان تسلط دارند، قابل درک است.

نباید فراموش کرد که نمونه اصلی و دست‌نخورده بسیاری از آثار برجسته به زبان آلمانی منتشر شده‌اند و اگر بخواهید برای تحقیق یا حتی علاقه شخصی به سراغ این آثار بروید باید آن را یادبگیرید. از مثال‌های این مورد می‌توان به کتاب‌های کافکا و گوته اشاره کرد

آلمانی برای کار :

همین که تخصصی داشته باشید و به آلمانی هم مسلط باشید فرصت‌های شغلی بسیاری برای خودتان ساخته‌اید. اقتصاد صنعتی و توسعه یافته آلمان باعث شده تا خیلی‌ها برای کار کردن در آن دل خود را صابون بزنند.

بسته به وضعیت بیکاری، قطعا می‌توانید در این کشورها خودتان را به کار مشغول کنید. منظورمان از تخصص هم داشتن مدرک PHD نیست؛ شما حتی اگر به کارهای ساختمانی، فنی و بسیاری از شغل‌های مرسوم دیگر آشنا باشید هم می‌توایند در این کشورها کار کنید .

تحصیل در کشور آلمان :

کشور آلمان در سال های اخیر با توجه به پیشرفت های چشم گیری که در زمینه های مختلف داشته است و همچنین حذف هزینه تحصیل برای
دانشجویان محلی و بین المللی توانسته در میان بهترین کشور ها برای تحصیل قرار بگیرد و افراد بسیاری مایل اند این کشور را برای ادامه
تحصیل انتخاب کنند در سال ۱۹۹۶، زبان آلمانی رسما استاندارد شد.این استانداردسازی با هدف تسهیل یادگیری این زبان صورت گرفت. املا و نوشتن واژه‌ها نیزبه حالتی متحد و قابل‌پیش‌بینی تغییر کرد.

بار دیگر در سال ۲۰۰۴، دستورالعمل‌ها بازبینی شدند و در اواخر سال ۲۰۰۵، به‌کارگیری قوانین جدید املا و نوشتن اجباری شد و امروز نیز

همان قوانین در سوئیس، آلمان و اتریش مورد استفاده هستند.

یکپارچه‌سازی قوانین باعث می‌شود که هرکس در هر کجای دنیا که باشد با یادگیری استانداردهای به‌کار رفته، آلمانی را متوجه شود و آلمانی‌زبانان دیگرنیز صحبت‌های او را دریابند و متوجه بشوند. با وجود لهجه‌های مختلف در شهرهای گوناگون آلمان، قوانین و معیارهای مشخص،کار یادگیری وفهم این زبان را ساده کرده است .

معرفی دوره ها :

مدت زمان یادگیری زبان برای هر زبان آموز متفاوت است. به طور کلی برای زبان آموزان، هدف نهایی مدرک B2 و C1 است.
B2 همان Upper Intermediate فوق متوسطه و C1 همان Advanced پیشرفته است .
کتاب های آموزشی زبان آلمانی در موسسه علامه سخن کتاب Menschen می باشد. انتشارات Hueber یکی از معتبرترین انتشارات های دنیا در زمینه کتاب های آموزش زبان آلمانی است و کتاب Menschen  نیز از همین انتشارات می باشد. کتاب Menschen از جدید ترین کتاب های یادگیری زبان آلمانی است و  بر اساس سطح بندی CEFR اروپا A1, A2,.. از ویژگی های این کتاب آموزش زبان آلمانی می باشد.

کتاب Menschen بر خلاف دیگر کتاب های آموزش زبان آلمانی بر روی اصطلاحات مسافرتی و سطحی توجه ندارد و بیشتر بر روی زبان آلمانی تمرکز دارد که ممکن است در محیط های کاری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد .

جدول سطح ها :